ויתור על אזרחות אמריקאית

ויתור על אזרחות אמריקאית
ויתור על אזרחות אמריקאית

האם כדאי לעבור הליך ויתור על אזרחות אמריקאית?

בשנים האחרונות עם התגברות הפיקוח של רשות המס האמריקאית על הנעשה בחשבונות הבנק של אזרחי ארה”ב ברחבי העולם ובכלל זה בישראל (עם חקיקת חוקי הFATCA (פטקה), וההחתמה של כל בעל חשבון בנק על טופס W9), גוברת ההתעניינות של ישראלים אזרחי ארה”ב בהליך של ויתור על אזרחות אמריקאית.

המטרה של האזרחים המעוניינים לותר על אזרחותם היא בראש ובראשונה להמנע מתשלומי מס לIRS – רשות המיסים האמריקאית. אך לא תמיד זה משתלם בגלל מה שמכונה ‘מס עזיבה’ המוטל לעיתים על אזרחים אמריקאים עם הויתור על אזרחות אמריקאית.

מה מפסיד מי שמוותר על האזרחות?

ראשית, כדי להכנס לארה”ב יהיה עליו להגיש בקשה לויזה, בקשה שעלולה גם להדחות לעיתים. בנוסף לכך הוא לא יוכל לעבוד בארה”ב.

גם הזכות להשתתף בבחירות שניתנת לכל אזרח אמריקאי, בכל מקום בעולם, (בשונה מישראל שניתן להצביע בבחירות רק למי שנמצא בישראל) תישלל ממנו.

בנוסף, ישנם יתרונות מיסוי במערכת המס האמריקאית המעניקות הטבות כספיות לאזרחי ארה”ב (החזר לילדים, החזר לסטודנטים), גם כשהם גרים מחוץ לגבולות ארה”ב, בישראל או בכל מקום אחר בעולם.

מס העזיבה

בנוסף יש לקחת בחשבון שאם הכנסתכם בשנה בה התבצע תהליך הויתור הייתה מעל סך מסויים, או ששווי הנכסים שלכם הוא מעל סכום מסויים, תאלצו לשלם מס עזיבה כדי להפטר מהאזרחות האמריקאית שלכם.

המס הזה גורם לאנשים בעלי רכוש או בעלי הכנסה גבוהה, לשקול מחדש את רצונם לוותר על האזרחות האמריקאית.

בכל מקרה כדאי להתייעץ עם מומחים מס אמריקאי לפני ההחלטה על ויתור על האזרחות האמריקאית.

תהליך הויתור על האזרחות האמריקאית

יש למלא כמה מסמכים ושאלונים, לשלוח אותם לשגרירות האמריקאית, בין היתר יש להצהיר כי במשך חמשת השנים האחרונות עמדתם בכל דרישות המס האמרקיאיות. לאחר מכן נקבעים לכם כמה ראיונות, ובסופם הצהרה לפני קונסול בה אתם מביעים את רצונכם החפשי לויתור על האזרחות.

העמלה שיש לשלם עבור הויתור נכון להיום עומדת על 2350 דולר.

בסוף השנה בה התבצע תהליך הויתור, יש להגיש דוח מס הכנסה אמריקאי וטופס מיוחד בו מצהירים על הכנסותיכם בחמשת השנים האחרונות, ועל כך שעמדתם בכל חובות המס. בנוסף יש להצהיר על שווי הנכסים, ובמידה ואתם חייבים במס עזיבה יש לשלם אותו. ניתן גם לפרוס את תשלום מס העזיבה על פני כמה שנים.

מתלבטים האם לוותר על אזרחות אמריקאית? מעוניינים לוותר על האזרחות? צרו קשר עם המומחים שלנו באמריקן דוקס, שילוו אתכם לאורך התהליך של ויתור על אזרחות אמריקאית, במקצועיות וביעילות!

(הייעוץ אינו משפטי!)

קראו גם על:

יש לכם שאלה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

שתף בפייסבוק
שלח בווטסאפ
שתף באימייל

יש לכם שאלה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן