מה זה FATCA?

מה זה FATCA?
מה זה FATCA?

מה זה FATCA – פטקא / פטקה?

המושג פטקה חוזר ועולה והשאלה נשאלת שוב ושוב: מה זה FATCA?

בשנתיים האחרונות נשמע שוב ושוב המושג ‘ FATCA’ והשאלה הנשאלת היא: מה זה FATCA ?

המילה FATCA (פטקא / פתקה) היא ראשי תיבות של המשפט: The Foreign Account Tax Compliance Act שפירושו הוא: חוק הציות להוראות הנוגעות לחשבון זר.

זהו החוק שמכריח את הבנקים בישראל להחתים כל ישראלי הנושא גם אזרחות אמריקאית או שיש לו זיקה לאמריקה (מושג שיש להרחיב עליו בפוסט נפרד) על טופס W9, זה גם החוק שלפיו כל אזרח ארה”ב שיש לו חשבון פיננסי (בנק, קופת גמל, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים, וכל חשבון פיננסי אחר) ושבמהלך השנה היה בכל החשבונות יחד סך של 10,000 דולר ומעלה – חייב למלא דיווח שנתי לרשות האמריקאית להלבנת הון (דו”ח שנקרא F-bar) וגם לרשות המיסים האמריקאית (ה-IRS) על החשבון ופרטיו.

זה כמובן כולל גם אזרחים ישראליים המחזיקים גם בדרכון אמריקאי.

החוק (פטקה) הזה קובע שכל בנק שרוצה לנהל פעילות עם מוסד פיננסי בארה”ב חייב לקחת פרטים מכל אזרח אמריקאי המנהל אתו פעילות ולהחתים אותו על טופס ויתור סודיות כדי שבהמשך יהיה ניתן להעביר את פרטי החשבון שלו ואת ההתנהלות השוטפת לרשות המסים האמריקאית.

פטקה

על פטקא וטופס W9

הבנקים בישראל שאינם מעוניינים להסתבך עם האמריקאים שמאיימים שלא יתנו לבנק שאינו עומד בהוראות ה FATCA לנהל פעילות פיננסית עם ארה”ב, ממלאים בקפדנות אחר ההוראות הללו ומחתימים כל אחד שפותח חשבון שהוא אינו אמריקאי, ואם הוא אמריקאי – מחתימים אותו על טופס הW9, על טופס ויתור סודיות ובחלק מהמקרים גם מחתימים אותם על מסמך בו הם מצהירים שהם עומדים בכל חובות המס וה FATCA האמריקאים.

אזרח ארה”ב שרוצה לפתוח חשבון בנק בישראל יהיה חייב לחתום על הטפסים אחרת לא יפתחו לו חשבון, וכדי לחתום על המסמך הזה דרוש להמציא את מספר הביטוח הלאומי האמריקאי Social Security Number.

גם מי שיש לו חשבון פעיל כבר הרבה שנים, אם פקיד הבנק יגלה שהוא אמריקאי, שזה קורה כשהלקוח מספר על כך בתמימות או שהגיע סכום של דולרים מחו”ל, יקבל הזמנה מיידית לחתום על הטפסים ואם לא יחתום, תחסם פעילותו בבנק.

מומלץ להיוועץ במומחים בכל הקשור למיסוי האמריקאי, כדי להמנע מקנסות ועונשים מצד רשות המיסים האמריקאית.

אנו באמריקן דוקס נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת בעזרה בנושא טיפול FATCA – פטקה.

יש לכם שאלה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

שתף בפייסבוק
שלח בווטסאפ
שתף באימייל

יש לכם שאלה? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

דילוג לתוכן